Fitnes

FİTNES

Kelime anlamı olarak "Sağlıklı ve formda olmak"tır. Bir çok egzersize dayalı bir spordur. Diğer sporlardan farklı olarak kasların tek tek aletli ya da aletsiz çalıştırılmasıyla sıkılaştırılması ve güçlendirilmesi amaçlanır. Bütün spor dallarında fitness’ta kullanılan egzersizler yer alır veya bir spor dalına özel bir egzersiz fitness’ta yer alabilir. Her spor dalında vücutta ağırlıklı kullanılan kas grupları vardır. Bu kas gruplarına kondisyon kazandırılması için yapılan egzersizlerin pek çoğu fitness egzersizleri olarak da kullanılmaktadır.

Kişiye özel Fitness antrenmanı kişinin parmak izi gibidir. Her kişiye ve amaca göre antrenman programı farklı olmalıdır. Fitness’da kesin bir antrenman standardından söz edilemez. Her yaşın, her hayat tarzının ve vücut tipinin birbirinden farklı olarak; bir uzman tarafından takip edilen çalışma programı olmalıdır. Bu spor belirli kalıp ve hedefleri olmadığından dolayı her yaşta yapılabilir. Örneğin 16 yaşında ya da 60 yaşında bu spora başlayabilirsiniz. Fitness Vücut geliştirmeden farklıdır. Öncelikle gelişmek için değil, sağlık için yapılır. Ayrıca bir fitness antrenmanında Cardio çalışma (koşmak, pedal çevirmek gibi sizi nefes nefese bırakacak, kalori harcatan ve zindelik sağlayıcı egzersizler) ağırlık çalışması ile birlikte yapılır. Bu nedenle kaslar fazla büyümez, sadece sıkılaşır ve estetik bir görünüm alır.

Sportif yaşam klübünde Fitness uzmanı eğitmenler eşliğinde doğru yönlendirilerek amacınıza en kısa sürede ulaşabilirsiniz sadece Sportife gelmeniz amacınıza ulaşmanızda atacağınız ilk ve en büyük adım olacaktır.

Pilatesle Ne Elde Edebilirim?